Potřebujete poradit?
Nezávazná poptávka

Cech malířů, co to je?

Jsme hrdým členem Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR. Že prý Cech malířů zní archaicky? No aby taky ne, když vznikl už v roce 1348!

Logo_cech_maliru_kulate

Trocha historie

Ze začátku to tedy bylo bratrstvo pražských malířů a jeho vznik byl v té době celkem neobvyklý, protože vzniklo z iniciativy řemeslníků a bez podpory městské rady. Původně mělo bratrstvo tedy spíš náboženský charakter, sdružovali malíře, štítaře a příbuzné obory. Spíš pomáhali sociálně slabším a pečovali o pobožnosti, což vyplývá i ze zakládací listiny bratrstva:

Léta od narození Syna Božího tisícího třístého čtyřicátého osmého, my malíři a štítaři, založili jsme bratrstvo, ke cti a chvále boží i Matce boží a svatému Lukáši ke cti a všem svatým a všem věrným křesťanským duším k potěše a nám k věčnému spasení.

Nicméně začali se profesionalizovat a zaměřovat na řemeslo. V roce 1365 jim Karel IV. udělil královské privilegium. A v dalším století bylo stanoveno, že kdo chce provozovat řemeslo malířské, musí být členem cechu. Každý, kdo chtěl v Praze provozovat malířskou živnost, musel vstoupit do cechu, jinak ho čekal trest.

A podmínky vstupu? Ten, kdo se vyučil řádně řemeslu, obdržel výuční list a složil mistrovskou zkoušku. A ještě musel zaplatit kopu grošů, což bylo asi 60 grošů. Naštěstí si to mohli rozvrhnout do splátek. Ale zase na oplátku synové a zeťové měli poplatky nižší a manželky malířů byly součástí cechu automaticky.

Činnost malířského cechu trvala až do padesátých let minulého století, pak dostali stopku, ostatně jako všichni.

Cech malířů a lakýrníků v novém tisíciletí

Svou činnost obnovil cech až v roce 2003 a dal si za úkol navázat na bohatou historii a hlavně zlepšit jméno řemesla, které poškozují samozvaní malíři. Protože stále si spoustu lidí myslí, že vymalovat přece umí každý.

MOKUSO s.r.o. je členem Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů. Proč? Protože je to organizace, která navrací oboru malířství a lakýrnictví dobré jméno. A to je náš společný cíl. Členové cechu mají nejnovější informace o oboru a proškolují si nové techniky a spolupracují se špičkami v oboru malířství a lakýrnictví.

Důkazem, že to myslíme opravdu vážně, je i fakt, že jsme si sestavili své Desatero Malíře a jsme jedni z těch, kteří dělají řemeslu čest. Chcete vymalovat a zajímalo by vás, kolik by stálo vymalování vaší nemovitosti? Poptat nás můžete zde.

Přejeme vám den jako malovaný,

Petra z týmu MOKUSO

crossmenu